pro odborníky pro všechny
Nová studie: Betaglukan a COVID-19

Betaglukany

Imunita a přírodní látky - Prof. Dr. Václav Větvička, Ph.D.
Šíření a kopírování videa bez souhlasu majitele práv není povoleno.

Betaglukany - přednáška Ostrava 2. 2. 2017 - Prof. Dr. Václav Větvička, Ph.D.

V našich tělech probíhá neustálá bitva, ve které obranný systém pod vedením makrofágů a dalších buněk svádí boje s všudypřítomnými bakteriemi. Pokud máme z jakéhokoliv důvodu oslabený imunitní systém je jasné, že naše tělo začne svůj boj prohrávat. Optimálně fungující imunitní systém snadno rozezná cizorodou látku, ať už je to bakterie nebo nějaký parazit, a zničí ji. Makrofágy, které jsou přítomné ve všech orgánech našeho těla, přitom fungují jako generálové vojska a posílají bílé krvinky do bitvy. Pracují tak trochu jako známý Pac Man v oblíbené videohře našeho mládí. Ale všechno nezvládnou a dlouhodobé infekce nebo opakované nemoci je vyčerpají stejně, jako je vyčerpaný celý organismus. Navíc v dnešní době, kdy je stále častější rezistence bakterií k antibiotikům, je riziko jejich vyčerpání stále větší a větší. Je proto jasné, že makrofágům tvořícím tu nejdůležitější obrannou linii, musíme nějak pomoci.

Náš obranný systém patří mezi nejvýkonnější systémy lidského těla. Musíme si uvědomit, že nežijeme v nějaké sterilní bublině, ale v prostředí plném mikroorganismů, bakterií, virů a parazitů. Tomu se nemůžeme vyhnout, protože každým dotykem či nádechem se do našeho těla dostávají milióny potenciálně nebezpečných protivníků. Ochranné bariéry, ať už kůže nebo slizniční epitely, si s většinou poradí, ale přece jenom se jich do našeho těla dostává dost a dost.

Právě proto se během miliónů let vyvinul imunitní systém, jehož vrchol nacházíme právě u savců, mezi které patří i člověk. Za normálních okolností si tento imunitní systém s neustálým útokem poradí. Řada jeho účastníků, zejména makrofágy, které neustále cirkulují naším tělem a jsou přítomné prakticky v každém orgánu, tyto cizorodé „návštěvníky“ rozpoznávají a likvidují. Vedle vlastních schopností k tomu využívají i pomoc nejrůznějších látek (ať už se jedná o vlastní produkty nebo o produkty jiných buněk, tzv. cytokiny).

A právě tady se ideálně uplatní beta glukan.

Beta glukan je unikátní přírodní komplexní polysacharid, schopný podporovat obranné reakce organismu proti bakteriálním a parazitárním chorobám. I když jsou biologické účinky glukanu známé již delší dobu, vědci se na něj soustředili až od poloviny minulého století. Ale stálo to za to. Více než padesát let výzkumu a tisíce studií prováděných mimo jiné na universitách v Harvardu, Bayloru, Tulane a Kentucky prokázaly, že denní konzumace beta glukanu optimálně stimuluje makrofágy a výsledkem je obranný systém vyladěný na nejvyšší výkon.

Imunomodulační účinky glukanů byly otestovány na široké paletě laboratorních i ostatních zvířat, jen tak namátkou můžeme jmenovat ryby, krevety, kuřata, myši, králíky, krysy, morčata, ovce, prasata, krávy a koně. Imunostimulační účinky glukanů jsou tedy jedním z nejobecnějších biologických účinků v celé živočišné říši a dosud nebyl nalezen biologický druh, u kterého by glukan nefungoval, což dále podtrhuje všeobecně prospěšné funkce beta glukanů, neboť tyto biologické aktivity jsou obecným biologickým obranným jevem. Žádný dosud testovaný biologický druh navíc neprojevil po aplikaci glukanu nějaké dlouhodobé škodlivé reakce.

Beta glukan má ale i další účinky. Dnes již prakticky není možné se úplně vyhnout mírnému ozáření, ať se jedná o časté cestování letadly, odraz obrazovek počítače, mobilní telefon u ucha nebo o rentgenové paprsky u lékaře. Beta glukan aktivuje makrofágy k odstraňování buněk poškozených radiací a funguje jako antioxidační látka. Řada studií prováděných v celém světě, od Spojených států přes Rusko až po Českou republiku, opakovaně prokázala, že použití glukanu ať profylakticky nebo po ozáření má za následek výraznou podporu krvetvorby. Počet buněk se k normálu vrátí nejdříve v kostní dřeni a posléze se normální počet imunitních buněk objeví i v ostatních lymfoidních orgánech jako je slezina či brzlík.

Mezi další prokázané efekty beta glukanu patří role při snižování hladiny cholesterolu v krvi a udržování optimální hladiny cukru v krvi. Nejvíce zájmu je ale v poslední době vynaloženo na klinické studie u lidí. Velká série klinických zkoušek prokázala hojivé účinky glukanu u pacientů v pooperačních stavech, kde podávání glukanu výrazně snižovalo riziko úmrtí na sepsi. Tyto studie dále nalezly optimální dávky a prokázaly bezpečnost dlouhodobého podávání glukanu u pacientů po těžkých operacích hrudní a břišní dutiny. Zatímco nebyly nalezeny žádné negativní interakce s podávanými léčivy, pacienti léčení glukanem měli výrazně méně infekcí. Studie z Japonska a Číny dále prokázaly při současném nasazení glukanu a chemoterapie výrazné prodloužení délky přežívání u pacientů s nádory. Další studie z posledních tří let probíhající ve dvou amerických univerzitních centrech a na Filipínách se soustředily na vliv beta glukanu při podpoře specifických protilátek zaměřených na nádorové buňky. Předběžné studie ukázaly, že přidání glukanu zvyšuje aktivitu těchto protilátek až trojnásobně.

Důvodů k tomu, abychom začali brát beta glukan je tedy více než dost.

Autorem textů je
Prof. Dr. Václav Větvička, Ph.D.
přední světový odborník na glukany

Jak vybrat kvalitní betaglukan

Na našem trhu je velké množství doplňků stravy. Kupujeme je hlavně proto, aby nám pomohly a neradi bychom dali peníze za něco, co kvalitní není. Jak tedy oddělit „zrno od plev“ a poznat dobrý produkt?


Zaměříme se na betaglukany, čistě přírodní látky, které podporují imunitní systém, snižují hladinu cholesterolu a zvyšují vitalitu. V lékárnách a v různých internetových obchodech je nabídka všeho možného i nemožného a tak se pokusíme vyslovit zásady, podle kterých můžeme vybrat výrobek kvalitní a tím i účinný.

pokračování zde.



Přejít na stránku s dotazy

Odeslat dotaz
 
Věděli jste, že...

Beta glukan je schopný podporovat obranné reakce organismu proti bakteriálním a parazitárním chorobám.

Reklama