pro odborníky pro všechny
Nová studie: Betaglukan a COVID-19

Použití betaglukanu

Schopnosti makrofágů a ostatních buněk nejsou nevyčerpatelné. Pokud nás postihne nějaká infekce několikrát za sebou nebo třeba dvě různé infekce současně, buňky imunitního systému se vyčerpají. Jejich obnova sice probíhá v kostní dřeni neustále, ale pouze stále stejnou rychlostí, takže pokud najednou potřebujeme více obranných buněk v místě nákazy, kostní dřeň nestačí produkovat a infekce začne vítězit.

Samozřejmě současná medicína umí imunitnímu systému pomoci a antibiotika jsou jedním z klasických příkladů. Každý ale dobře ví, že žádné léky nejsou bez vedlejších účinků a je tedy dobré, pokud budeme antibiotika brát jen v nejnutnějším případě a ne na každé zakašlání nebo píchnutí. To ale neznamená, že nemůžeme svým obranným mechanizmům pomoci jinak, přirozenou cestou. A tou je právě nasazení glukanu.

Dnes je již prokázané, že beta glukanové preparáty mají významné imunofarmakologické účinky. Glukany zvyšují odolnost organismu proti virovým, bakteriálním, plísňovým a parazitárním onemocněním, zvyšují obranyschopnost proti chemickým karcinogenům, zvyšují tvorbu červených a bílých krvinek a prodlužují dobu přežití při letálních dávkách ozáření. Některé glukanové preparáty navíc výrazně snižují hladinu cholesterolu v krvi a tak snižují riziko vzniku aterosklerózy.

Zatímco u některých vlastností glukanu víme dost přesně o jaký mechanismus se jedná, u snižování cholesterolu si zatím nejsme jisti. Pravděpodobně by mohlo jít o využití glukanu jako vlákniny, ale dosavadní studie se zaměřily spíše na prokázání účinků a stanovení dávky nežli na odhalení mechanismu.

Více než 50 let výzkumu, který probíhá ve většině zemí, prokázalo výrazné účinky glukanu na imunitní systém, především na první obrannou linii, na makrofágy. Glukan funguje prostřednictvím vazby na specifické receptory, které jsou na povrchu těchto buněk, a systémem, který připomíná zámek a klíč, tyto buňky aktivují. Aktivované makrofágy potom vykazují mnohem silnější schopnost ničit nebezpečné mikroorganismy, nežli měly dříve. Glukan ale ovlivňuje i rychlost krvetvorby v kostní dřeni, takže po nasazení glukanu máme nejen aktivnější obranné buňky, ale máme jich i víc.

Slova o vyčerpání imunitního systému platí i pro seniory. Je dobře známo, že aktivita obranných mechanismů s věkem postupně klesá, což je příčinou, mimo jiné, i větší náchylnost starých lidí k nejrůznějším infekcím a chorobám. I oni potřebují podpořit imunitní systém.

Imunitní systém a jeho mechanizmy jsou ale náchylné i na jiné podněty. Velké fyzické vyčerpání nebo psychický či fyzický stres dokážou potlačit aktivitu obranných funkcí víc než skutečné onemocnění.

Preventivní nasazení glukanu lze doporučit zejména v těchto případech:

  1. Fyzické vyčerpání
  2. Stres
  3. Celkové oslabení imunitního systému
  4. Starší jedinci
  5. Vystavení radiaci (např. mobilní telefony, PC)
  6. Posílení organizmu (sportovci)

Vedle toho lze glukan doporučit i v následujících případech:

  1. Podpora při nasazení antibiotik
  2. Podpora kostní dřeně po ozáření či chemoterapii
  3. Zvýšená regenerace tkání
  4. Cílené zabíjení nádorových buněk
  5. Snížení hladiny cholesterolu
 
Věděli jste, že...

V Japonsku jsou schváleny dva komerční preparáty beta glukanů k léčbě některých nádorů.

Reklama